23 stycznia Dniem bez Opakowań Foliowych

Co roku na świecie zużywa się około 60 milionów ton jednorazowych toreb, które produkowane w ciągu kilku sekund rozkładać się mogą nawet 400 lat. Do ich wytwarzania wykorzystywane są surowce takie jak ropa naftowa i gaz, których zasoby kurczą się gwałtownie. Krótkie „życie” tzw. foliówki kończy się na ogół w koszu na odpady w ciągu godziny od zakończonych zakupów. 
Mimo rozwoju recyklingu góry zużytych opakowań foliowych ciągle rosną. Dlatego też nasze wysiłki powinny skupić się na ograniczeniu używania toreb foliowych. Przyczyni się to do ograniczenia zużycia nieodnawialnych surowców naturalnych oraz zmniejszy produkcję odpadów.

Większość sklepów w Polsce zrezygnowała z darmowych reklamówek na zakupy. Wprowadzono opłaty za torby jednorazowe, przy czym bardzo często promuje się opakowania ulegające biodegradacji, torby papierowe, lniane lub wykonane z innego naturalnego materiału, których produkcja i unieszkodliwianie w mniejszym stopniu obciążają środowisko.

Tzw. ekologiczne torby świetnie sprawdzają się nie tylko jako torby na codzienne zakupy. Coraz częściej wykorzystywane są do pakowania upominków. Wzbogacone o logo firmy bądź instytucji stają się doskonałą jej wizytówką. Korzystanie z tego rodzaju toreb pozwala na włączenie się do grona osób troszczących się o środowisko. Dlatego warto zastąpić popularne reklamówki naturalnymi torbami wielokrotnego użytku.

Dobrego Dnia bez Opakowań Foliowych!

źródło: naszaziemia.pl, ekologia.pl

Dodaj komentarz