czerwuec 2013

Bociany zakładają gniazdo w rejonie energetycznym? Gdzie szukać wsparcia?

Otrzymujemy od Państwa wiele zgłoszeń telefonicznych i mailowych, z informacją dotyczącą zakładania przez bociany gniazd bezpośrednio na słupie elektroenergetycznym, na którym nie ma platformy lęgowej. Pytacie Państwo do kogo zwrócić się o pomoc dla bocianów. Przede wszystkim musimy ustalić kto jest właścicielem słupa: czy np. energetyka, telekomunikacja, czy też gmina. Jeśli znamy już właściciela, wówczas występujemy z pisemnym zgłoszeniem, w którym należy podać pełną informację o lokalizacji słupa, opis problemu oraz dokumenatcję fotograficzną.

Co zrobić, gdy młody bocian wypadł z gniazda?

Zaniepokojeni mieszkańcy Miasteczka Śląskiego kontaktowali się dziś z nami, chcąc uzyskać informację jak można pomóc pisklakowi, który wypadł z gniazda? Wyrzucenie młodego bociana najczęściej jest to dowodem choroby ptaka i wynoszenie go do gniazda zwykle nie przynosi efektu, bo dorosłe ptaki i tak zaraz go znowu wyrzucą. Można to zrobić po pewnym czasie, kiedy odkarmi się ptaka i nabierze on nieco siły.

Dalsze losy Józka


Zachęcamy do śledzenia dalszych losów bociana Józka, który jak widać na zdjęciu sporo już urósł.

Obowiązki urzędników wobec gatunków chronionych

W ostatnim czasie między innymi ze względu na trudne warunki atmosferyczne dostajemy liczne telefony informujące o zwalonych gniazdach bocianich lub młodych, które z nich wypadły. Osoby obserwujące tego typu zdarzenia informują Urzędy Miast i Gmin jednak pozostaje to bez konkretnych działań. Taka sytuacja miała miejsce choćby w miejscowości Gęsiki (gm. Barciany), gdzie spadło gniazdo bocianie a mieszkańcy bezskutecznie szukali pomocy dla bocianów u władz gminy. Pomimo zaangazowania strazaków nie udało się uratować młodych ptaków.

Greckie bociany z Poros zaobrączkowane

Jak podaje koordynatorka obrączkowania bocianów w Grecji Pani Eva Stets, 7 czerwca 2013 roku zaobrączkowano 29 pisklaków z Poros (miejscowość położna niedaleko Parku Narodowego Delta Evros). Równiez w tym roku akcja obrączkowania bocianów odbyła się przy wsparciu Parku Narodowego Delta Evros, a wszystkie młode otrzymały obrączki typu Elsa. Do obrączkowania włączył sie WWF z wolontariuszami.

Józek w Dolinie Łachy

Józek, to bociani pisklak, który wypadł z gniazda. Obecnie dochodzi już do siebie po upadku, ma spory apetyt. Aby Józek mógł przebywać w Centrum Przyrodniczym w Trzcinicy Wołowskiej do czasu odlotu do Afryki, zgodnie z ustawą z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009r. Nr 151, poz. 1220 z późn. zm.) musimy uzyskać zgodę na jego przetrzymywanie, którą może wydac Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Konkurs fotograficzny Bociany

Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody pro Natura zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym Bociany. Zdjęcia można przysyłać do 31 października 2013r. Więcej informacji na stronie: http://www.bociany.pl/konkurs-fotograficzny-bocianypl

Sponsorem atrakcyjnych nagród w konkursie jest ENERGA.

Z kamerą wśród zwierząt-nowa pasja Polaków?

Podglądanie dzikich zwierząt stało się pasją dla wielu ludzi. Będąc w domowym zaciszu możemy w niezakłócony sposób podglądać zachowane zwierząt, ich zwyczaje, opiekę nad potomstwem i porównywać je do naszego życia. W trakcie obserwacji dzięki zainstalowanym kamerom np. przy gniazdach bocianich tworzy się społeczność. Ludzie ci obserwują na bieżąco nie tylko pojawienie się boćków, ale również organizują krajowe zloty internautów śledzących życie tych ptaków.

Kolejny bocian wyrzucony z gniazda

Jak podaje internetowy serwis Dziennik Zachodni, w miejscowości Radziejów młody bocian został wyrzucony z gniazda. Padł z wyziębienia, bo dorosłe osobniki odleciały, gdy goście z domu przyjęć, który stoi obok gniazda, zaczęli strzelać petardami. Czy zdarzenie sprzed tygodnia rzeczywiście mogło być przyczyną śmierci ptaka? Wg Pani Sabiny Cieśla-Nobis, kierownik sekcji ptaków w chorzowskim zoo, ptaki w tym roku mają problemy ze znalezieniem pokarmu. Pogoda im nie sprzyja. Jest zimno i bardzo mokro.

Śmierć jednego z dorosłych bocianów

Ludzie mieszkający w pobliżu bocianich gniazd często z zainteresowaniem śledzą losy swoich skrzydlatych sąsiadów. Zdarza się, że w trakcie sezonu lęgowego dochodzi  do śmierci jednego z dorosłych ptaków np. poprzez porażenie prądem, jak miało to miejsce w miejscowości Łady (gm. Raszyn). Osoby mieszkające w sąsiedztwie gniazda próbują pomóc pozostałemu rodzicowi w wychowaniu dorastającego potomstwa.