lipiec 2013

Białe nogi u bociana

Pani Klaudia Klarecka, właścicielka bocianiego gniazda znajdującego się w miejscowości Chrusty (gm. Widawa) zadzwoniła na infolinię bocianią z prośbą o poradę dotyczącą boćka, który podczas ćwiczeń skrzydeł wypadł z gniazda. Dodatkowo panią Klarę bardzo zaniepokoił kolor nóg bociana, który nie był ani czarny, ani czerwony, tylko biały....

Problemy z gniazdami

W ciągu ostatnich kilku dni dostaliśmy mnóstwo zgłoszeń dotyczących upadku bocianich gniazd z małymi bocianami, którym udało się przeżyć (m.in. w miejscowości Julianpol - gmina Rudniki, Kuchary Żydowskie - gmina Sochocin). Pytacie Państwo pisząc maile lub dzwoniąc na infolinię bocianią 0-801 BOCIAN jak można pomóc tym ptakom?

Dalsze przygody Józka

Czy jesteście Państwo zainetersowani, co nowego wydarzyło się w życiu naszego bociana Józka? Zapraszamy na stronę http://dbajobociany.pl/, gdzie na bieżąco opisywane są losy boćka, który rozpoczął już naukę latania...

Nadajniki dla greckich bocianów

W ramach współpracy Parku Narodowego Delta Evros w Grecji i Max Planck Institute w Niemczech w dniu 2 lipca 2013, w miasteczku Feres w północnej Grecji założono tegorocznym bocianom aż 10 nadajników satelitarnych. Akcję przeprowadził i nadajniki zakładał prof. dr Martin Wikelski z Max Planck Institute.

Wiosenne sejmiki bocianów…. w nowym numerze Salamandra

Nowy numer Magazynu Przyrodniczego SALAMANDRA trafił już na pocztę i ruszył w podróż do Prenumeratorów, którzy oczekują go we wszystkich zakątkach Polski, a także za granicą. A w numerze bardzo ciekawe artykuły m.in. o tegorocznej wiośnie, która zaskoczyła wiele ptaków. Bociany białe, które przyleciały do Polski w połowie marca natrafiły na bardzo niekorzystne warunki….

Plastikowe sznurki niebezpieczne dla boćków

Ostatnio wśród przyczyn częściowych start lęgów pojawił się groźny czynnik – sznurki plastikowe, które zastąpiły używane do niedawna sznurki konopne lub sizalowe (te ulegały szybko naturalnemu rozkładowi). Leżące niemal wszędzie na polach sznurki plastikowe są przynoszone do bocianich gniazd jako miękka wyściółka. Pisklęta wiercąc się w gnieździe oplątują sobie nimi nogi i tak zaczyna się powoli śmierć w strasznych męczarniach.

Bociani pomór....

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem w Rzeczpospolitej dotyczącym sytuacji bociana białego, w którym na podstawie obrączkowania i kontroli bocianich gniazd potwierdzono, że na znacznym obszarze Polski, mimo początkowo dobrych lęgów, przeżyło niewiele młodych.

Czynniki wpływające na wyprowadzenie bocianiego lęgu

Do udanego wyprowadzenia lęgu nie wystarczy bezpiecznie posadowione gniazdo. O liczbie odchowanych młodych decyduje ilość pokarmu, jaki można znaleźć w pobliżu gniazda. Bocian biały jest tzw. oportunistą pokarmowym, co oznacza, że poluje przede wszystkim na pokarm najłatwiej dostępny, którego w środowisku jest najwięcej.

Pomocna Infolinia 0-801 BOCIAN

Jakie podjąć działania, gdy młody bocian wypadnie z gniazda podczas ćwiczenia skrzydeł? Pani Aleksandra Plichta z miejscowości Egiertowo zadzwoniła na infolinię bocianią 0-801 BOCIAN z informacją, że młody bocian podczas intensywnych ćwiczeń skrzydeł przygotowujących do nauki latania wypadł z gniazda. Pamiętajmy, że jeżeli młody bocian wypadł z gniazda przy nauce lotu lub od wiatru,to szanse, że zostanie zaakceptowany przez rodziców są bardzo duże.

Greckie bociany z Kavala już też są zaobrączkowane

W przeciwieństwie do dużych strat lęgowych w wielu rejonach Polski – tegoroczny bociani sezon w Grecji zaowocowł wyjątkowo udanymi (i licznymi) lęgami. Dzięki temu udało się rozszerzyć działania obrączkarskie o kolejne województwo w północnej Grecji - rejon miasta Kavala. Pierwsza więc akcja obrączkowania bocianów białych w woj. Kavala miała miejsce w dniu 11.06.2013 na wsi Pontolivado (odległość ok. 130 km od Evros i ok. 35 km od woj Xanthi).