grudzień 2013

Polowanie na ptaki w Libanie

Krew w żyłach miłośnikom przyrody, ornitologom i naukowcom z całej Europy mrozi proceder mający miejsce w Libanie. Wiele artykułów oraz filmów donosi, iż jest to niemal sport narodowy. Mowa o strzelaniu do wszystkiego co się rusza, w szczególności zaś do ptaków migrujących, które w okresie zimowym przedostają się z Europy do Afryki.

Życzenia Świąteczne

Życzę wszystkim Przyjaciołom bocianów radosnych spotkań wśród bliskich osób. Oby 2014 rok był lepszy, obfitował w mądre decyzje, dobre dla ludzi przyrody, by bociany były pod dobrą opieką, byśmy mogli cieszyć się piękną przyrodą wokół nas!

Zimowiska i zimowanie

Zimowiska bocianów z populacji wschodniej rozpościeraja się w Afryce między 14 a 32 stopniem szerokości geograficznej południowej a pomiędzy 23 a 31 stopniem długości wschodniej. Ptaki nie przebywają w duzych stadach, lecz trzymają się pojedynczo lub w małych grupach. Warunki środowiskowe na tych terenach są zmienne, zależnie od opadów, co sprawia, że liczebność bocianów w poszczególnych regionach jest zmienna.

Obserwacje zimujących bocianów

Ostatnio wzrasta liczba obserwacji zimujących bocianów. Nie jest do końca wyjaśnione, czy jest to związane ze wzrostem obserwatorów, czy też z częstszym pozostawaniem ptaków na zimę, co z kolei może być związane z ociepleniem się klimatu. 

Wyniki konkursu Fundusz dla Przyrody

Kolejny rok działalności „Funduszu dla Przyrody” zaowocował złożeniem wniosków o dofinansowanie przez bardzo różnorodne instytucje. W 2013 roku preferowaliśmy projekty, dotyczące ochrony gniazd bociana białego polegające np. na renowacji gniazd umieszczonych na drzewach, budynkach i słupach wolnostojących (z wyłączeniem czynnych słupów elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych).

Gdzie lecą nasze bociany?

Bociany białe należą do grupy ptaków wędrownych. W Polsce na legowiskach przebywają około 5 miesięcy, wraz z odejściem lata, gnane instynktem, wyruszają w daleką podróż na zimowiska. Lecą do Afryki Wschodniej i Południowej, co zajmuje im 3-4 miesiące. Po drodze robią przerwy, by uzupełnić zapasy tłuszczu i zregenerowac siły.

Jak pomóc temu boćkowi?

Każdego roku obserwuje się w Polsce bociany, które nie zdecydowały się na podjęcie jesiennej wędrówki. Jeśli nie jest to konieczne nie należy podejmować prób ich chwytania. Pamiętajmy, że podejmowanie prób schwytania ptaka zdrowego zabrania prawo. Zdrowego bociana można dokarmiać w przypadku nastania mrozów. W miejscowości Słopsk, na łąkach przebywa bocian biały. Pomarańczowy dziób i nogi wskazują, że jest to tegoroczny osobnik. 

Kiedy można niszczyć bocianie gniazdo?

W Cisewie na starym dębie znajduje się gniazdo bocianie. Właściciel posesji, przy której znajduje się gniazdo bocianie skarży się, że bociany brudzą mu podwórko odchodami. W związku z tym, wystąpił do urzędu gminy z prośbą o przeniesienie gniazda na czynny słup elektryczny.