styczeń 2014

Baza aktywności

Ogólnopolska baza aktywności na rzecz bociana białego powstała w 2009 roku. Zamieszczane są w niej opisy aktywności podejmowanych przez osoby indywidualne, szkoły, urzędy i instytucje oraz organizacje od początku roku 2009. Zaprezentowano w niej zarówno przedsięwzięcia lokalne i jednorazowe wydarzenia, jak i działania długofalowe. W Polsce bociany mają wielu miłośników.

Ogólnopolska baza gniazd bociana białego

Ogólnopolska Baza Gniazd Bociana Białego zawiera informacje o znajdujących się w Polsce gniazdach bocianich oraz miejscowościach bez gniazd. Jest prowadzona przez PTPP „pro Natura” od 1994 roku, a w roku 2009 rozpoczęto jej umieszczanie w Internecie. Informacje przedstawione są w oparciu o podział administracyjny - 16 województw, w obrębie których dane prezentowane są z podziałem na poszczególne gminy i miejscowości.

23 stycznia Dniem bez Opakowań Foliowych

Co roku na świecie zużywa się około 60 milionów ton jednorazowych toreb, które produkowane w ciągu kilku sekund rozkładać się mogą nawet 400 lat. Do ich wytwarzania wykorzystywane są surowce takie jak ropa naftowa i gaz, których zasoby kurczą się gwałtownie. Krótkie „życie” tzw. foliówki kończy się na ogół w koszu na odpady w ciągu godziny od zakończonych zakupów. 
Mimo rozwoju recyklingu góry zużytych opakowań foliowych ciągle rosną. Dlatego też nasze wysiłki powinny skupić się na ograniczeniu używania toreb foliowych. Przyczyni się to do ograniczenia zużycia nieodnawialnych surowców naturalnych oraz zmniejszy produkcję odpadów.

W trosce o bociany

Bocian biały od wieków zakłada gniazda w pobliżu domostw ludzkich ciesząc się powszechną sympatią ze strony człowieka. Bocianie gniazda od wieków otaczane są opieką. Gospodarze pomagają ptakom montując podstawy gniazdowe, przycinając gałęzie utrudniające dolot, czasem, kiedy zajdzie potrzeba, przenosząc ich lokum w bezpieczne miejsce.

Pokarm bocianów

Wbrew potocznej opinii na temat pokarmu bocianów, składa się on głównie z gryzoni i owadów, a nie żab. Żaby są ważnym składnikiem diety tylko na przedwiośniu, gdy owady i gryzonie są jeszcze nieliczne, a w nadrzecznych rozlewiskach zaczynają do godów przystępować płazy bezogonowe. Tak jednak bywało dawniej. W obecnych czasach żaby są rzadkością. Bociany nie specjalizują się w jednym określonym rodzaju pokarmu.

Pomagają chorym boćkom

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych przy Zespole Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie co roku przyjmuje, leczy i wypuszcza na wolność poszkodowane bociany. W 2012 roku do Ośrodka trafiło 26 ptaków oczywiście nie wszystkie udało się uratować. Wiele jednak wychowanych na sztucznych gniazdach pomyślnie osiągnęło zdolność lotu i w odpowiednim terminie odleciało z Ośrodka. Rok 2012 był mokrym rokiem dlatego wiele gniazd uległo uszkodzeniu.

Przypadki zimujących bocianów

Dziękujemy za przesłane dotychczas informacje na temat zimujących bocianów. Dane. które do nas docierają zamieszczamy w postaci graficznej na mapie, mamy już 50 potwierdzonych informacji na temat boćków, które pozostały u nas na zimę. Każdego roku, w różnych rejonach Polski pojedyncze bociany pozostają na zimę.

Gniazdo bocianie na zagrożonym kominie

Zwróciła się do nas mieszkanka Mielęcina z prośbą o pomoc dla zagrożonego bocianiego gniazda. Od wielu dziesięcioleci na prywatnej posesji pani Anny Bablak gnieżdżą się bociany. Budynki pochodzą z początku ubiegłego wieku. Bociany zajmują stary komin na budynku po dawnej piekarni. Przez lata ich gniazdo osiągnęło ponad 1,5 metra wysokości.